26 Ноември, 2020
0.0213

Скопјани пијат безбедна вода

Објавено во: Мои пари 07 Ноември, 2019

Жителите на главниот град пијат безбедна и квалитетна вода. Ова станува јасно од денешното известување на ЈП Водовод и Канализација – Скопје во координација со Центарот за санитарна контрола, акредитиран за вршење на својата работа според ИСО17025:2018 .

Според објавениот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење од ЈП Водовод и канализација информираат дека се анализирани 183 примероци за физичка-хемиска и 183 примероци за микробиолошка анализа на водата за пиење од 39 мерни места во Скопје.

Испитувањето е спроведено во период од 28 октомври до 1 ноември, а добиените резултати одговараат на Правилникот за барање за безбедност и валитет на водата за пиење.

Можеби ќе ве интересира

Лансирање на е-продавница за време на пандемија - како IQOS го претвори предизвикот во можност

Лансирање на е-продавница за време на пандемија - како IQOS го претвори предизвикот во можност

Доделени наградите од наградната игра „Шпаркирај нов автомобил!“

Доделени наградите од наградната игра „Шпаркирај нов автомобил!“

Во петок ќе се снима рекламен спот на патот Велес-Штип

Во петок ќе се снима рекламен спот на патот Велес-Штип

Обој го светот во портокалово: 16 дена активизам под мотото #КажиНе на насилството врз жени и девојчиња

Обој го светот во портокалово: 16 дена активизам под мотото #КажиНе на насилството врз жени и девојчиња

Македонски Телеком со празнична понуда за поубав крај на годината

Македонски Телеком со празнична понуда за поубав крај на годината

Онлајн промоција на „Биди среќна ѕвездичка“ од Радмила Костова-Мила

Онлајн промоција на „Биди среќна ѕвездичка“ од Радмила Костова-Мила

Силк Роуд Банка во четврток ќе врши предвремена исплатата на ноемвриските пензии

Силк Роуд Банка во четврток ќе врши предвремена исплатата на ноемвриските пензии

Вработените во Казино Фламинго Хотел – Гевгелија даруваа крв

Вработените во Казино Фламинго Хотел – Гевгелија даруваа крв

Наскоро доаѓаат Galaxy A12 и Galaxy A02s – премиум телефони по одлични цени

Наскоро доаѓаат Galaxy A12 и Galaxy A02s – премиум телефони по одлични цени