18 Април, 2021
0.0258

Скопје денеска блокирано: Протесот за „Монструм“ затвора десетина главни улици

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2021

За денеска е најавен протест против пресудата за случајот Монструм во кој беа изречени доживотни затворски казни за обвинетите Халил Демири, Африм Исмаиловиќ и Агим Исмаиловиќ за масовното убиство кај Смилковско езеро во 2012 година. Поради тоа, како што извести Министерството за внатрешни работи ќе бидат блокирани повеќе улици. 

Протестот почнува во 13 часот во парк Чаир на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“, а ќе продолжи кон Основен суд Скопје 1 на булеварот „Гоце Делчев“. Потоа кон Собранието па кон и Влада на Илинденска. Поради тоа, затворени за сообраќај од 13 часот до завршување на протестот, ќе бидат следните улици:

Улица„Х.Т.Карпош“,

„Џон Кенеди“, 

„Цветан Димов“, 

„Крсте Мисирков“, 

булевар „ Гоце Делчев“, 

 улица „11-ти Октомври“, 

 улица „Васил Главинов“, 

булевар„ ВМРО“, 

булевар „Илинден“ и други околни сообраќајници.

Фото МИА

Можеби ќе ве интересира

Христијан Мицкоски побара од Пендаровски да не ги потпишува денешните изгласани закони во Собранието

Христијан Мицкоски побара од Пендаровски да не ги потпишува денешните изгласани закони во Собранието

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот