02 Март, 2021
0.0235

СКОПЈЕ ГО ПРЕПОЛОВИ БРОЈОТ НА АКТИВНИТЕ СЛУЧАИ - се симна на пет и пол илјади, но сепак има повеќе од сите други општини заедно

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2021

За прв пат после долг период бројот на активни случаи во земјава се симна под 10 илјади. Тоа според лекарите е добра вест за земјава. 

Како што соопшти Министерството за здравство, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.654, бројката на оздравени пациенти е 78.154, на починати е 2.785, а бројот на активни случаи изнесува 9.715. 

Позитивна вест има и за Скопје. Ако во најсилниот ек на пандемијата бројот на активни случаи ја надмина дири и психолошката граница од 10 илјади пациенти, сега нивниот број е практично преполовен. 

Или, во Скопје има 5.461 активни случаи, со што, и покрај намалувањето, метрополата останува буквално „најзаразен“ корона град.

Да погледнеме и каква е состојбата во неколку други градови. 

Куманово активни 392, Тетово активни 382

Охрид активни 349, Кавадарци активни 336

Струмица активни 302, Велес активни 257, 

Прилеп активни 250,  Гостивар активни 228

Битола активни 165, Делчево активни 163...

Штип активни 149, Струга активни 141, Кичево активни 130...

Над 100 активни имаат и Дебар, Гевгелија и Ресен.

Следуваат другите градови, со далеку помал број на активни случаи, односно во сите други градови на земјава бројот на активни е под 100 граѓани.

Можеби ќе ве интересира

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта го претстави планот за борба против корупција, а за попишувањето има забелешки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта го претстави планот за борба против корупција, а за попишувањето има забелешки

Георгиевски признава дека отсекогаш кршел табуа и предлозите ги дал за да одиме напред

Георгиевски признава дека отсекогаш кршел табуа и предлозите ги дал за да одиме напред

Oбвинителството бара притвор за уште тројца демонстранти кои протестираа за „Монструм“

Oбвинителството бара притвор за уште тројца демонстранти кои протестираа за „Монструм“

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

Направени се 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на коронавирус

Направени се 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на коронавирус

По смртта на татко и: Синадиновска му се заблагодари на Ахмети за поддршката

По смртта на татко и: Синадиновска му се заблагодари на Ахмети за поддршката

Пендаровски реагираше до Радев за мешањето во внатрешните работи на Македонија

Пендаровски реагираше до Радев за мешањето во внатрешните работи на Македонија

Заев: За секој министер се знае колку кафиња и води испил

Заев: За секој министер се знае колку кафиња и води испил