18 Април, 2021
0.0218

Скоро 40 проценти од младите Срби доброволно би војувале за Србија

Објавено во: Балкан 01 Март, 2021

Скоро 40 проценти од младите Срби доброволно би војувале за Србија.

Воведувањето на задолжителна воена служба го поддржуваат речиси три четвртини од младите мажи во земјата.  Ова го покажаа резултатите од истражувањето на агенцијата

House of Win, објави B92.net.

Околу 24 проценти од испитаниците се против враќање на обврската за воена служба, додека нешто повеќе од три проценти од младите мажи на возраст од 17 до 30 години немаат мислење на таа тема. Меѓу оние кои поддржуваат задолжителна воена служба, 80 проценти рекле дека би служеле со оружје во касарна. Истражувањето  покажа дека враќањето на таа обврска е поддржано од околу 80 проценти од испитаниците од Шумадија и Западна Србија, околу 75 проценти од југот и истокот на Србија, додека најнискиот процент е забележан во Белград, каде што е нешто повеќе од 69 проценти.

Помина една деценија откако е укината обврската за отслужување на воен рок во Србија и за овие десет години таа тема никогаш не престана да биде актуелна. Сепак, откако се огласи претседателот на Србија и врховен командант на српската армија, Александар Вучиќ, се чини дека враќањето на задолжителната воена служба веќе не е само идеја, туку и одредена реалност.

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци