21 Октомври, 2021
0.0980

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2021

Говорејќи за актуелната ситуација со коронавирусот, како гостин во  утринска ТВ -емисија, српскиот пулмогог д -р Несторовиќ, покрај коментар за вакцините, даде и негова препорака за јакнење на имунитетот.

-За имунитет, најдобри е слатко од дуњи, кафе и ракија, тоа е мојот рецепт. Пијам по една чашка ракија секое утро после кафето, рече д -р Несторовиќ, во негов шеговит стил.

Несторовиќ вели дека најголем број пациенти заразени со ковид починале од згрутчување на крвта, иако не е јасно како вирусот го предизвикува тоа.

- Многу малку обдукции досега се правени, но неколку од нив покажуваат дека најголем број пациенти починале од згрутчување на крвта, а не е јасно како вирусот предизвикува згрутчување на крвта. Сепак, аспиринот е за превенција, повозрасните треба да го пијат, вели д-р Несторовиќ.


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка