26 Септември, 2022
0.0217

СЛАВНАТА АМАНПУР НЕ ГО ДОБИ ДОГОВОРЕНОТО ИНТЕРВЈУ СО ИРАНСКИОТ ЛИДЕР: „Нема шамија, нема интервју“

Објавено во: Свет 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Светски познатата новинарка на американската мрежа Си-Ен-Ен, Кристијана Аманпур денеска на својот Твитер профил напиша дека иранскиот претседател Ебрахим Раиси одбил да и даде интервју бидејќи не сакала да носи шамија за време на разговорот.

„Планирав да разговарам со Раиси за различни теми, особено по протестите во Техеран поради смртта на младата Иранка Маша Амини. Тоа требаше да биде прво интервју на Раиси на американско тло по посетата на Њујорк и Генералното собрание на ОН“, напиша Аманпур на Твитер.

Таа додаде дека по неколку недели планирање и осум часа поставување техничка опрема, Раиси едноставно не се појавил.

„По 40 минути доцнење се појави неговиот помошник и рече дека претседателот рекол дека треба да носам шамија, бидејќи моментално се светите месеци Муарем и Сафар. Јас учтиво го одбив тоа барање. Ние сме во Њујорк, каде што нема закон или традиција да се носат шамии. Потсетив дека ниту еден претходен ирански претседател не ме замолил да носам марама кога правев интервју надвор од Иран“, објасни Аманпур.

Таа истакнува дека асистентот јасно и кажал дека нема да има интервју доколку не носи марама.

Неговиот помошник рече дека тоа е „прашање на почит“ и се осврна на ситуацијата во Иран, алудирајќи на протестите што ја зафатија земјата. Повторно реков дека не можам да се согласам со оваа неочекувана и невидена состојба. После тоа заминавме, немаше интервју“, додаде Аманпур.

ФОТО: EPA/HAYOUNG JEON

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ Е СТАБИЛНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЏОРЏА МЕЛОНИ: Десничарите можеби дојдоа на власт во Италија, но прашање е колку ќе опстанат!

КОЛКУ Е СТАБИЛНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЏОРЏА МЕЛОНИ: Десничарите можеби дојдоа на власт во Италија, но прашање е колку ќе опстанат!

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното