01 Јуни, 2020
0.0205

Следен за разрешување врховниот судија кој беше десна рака на Вангеловски?

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2019

По Јово Вангеловски кој завчера беше разрешен од функцијата претседател на Врховниот суд, денеска ќе биде разрешен и судијата Ристо Катевеновски, дознава Фактор од неофицијални извори, а информацијата засега не е потврдена.

Судиката Рахилка Стојковска и уште еден друг судија ги снајде истата судбина па беа разрешени од Судскиот совет. Сите се менуваат поради нестручно и несовесно постапување. Катевеновски важи за десна рака на Вангеловски во Врховниот суд, а беше избран за судија на Врховен во 2009 година. Тој работи во оддел за казниви дела и оддел за судења во разумен рок.

Според биографијата која е објавена на интернет страницата на Врховен суд, Катевеновски прв пат бил избран за судија во Основен суд Скопје 1 во 1996 година. Од 2008 година е судија во Апелациониот суд, а од 2009 година во Врховниот суд.

Уште пред две години Советот за утврдување на факти до Судскиот совет достави предлог со кој бараше да биде разрешен петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд на чело со претседателот Јово Вангеловски, кој одлучуваше за притворот на бизнисменот Сеад Кочан. Покрај Јово Вангеловски, се бараше разрешување и за судиите Ристо Катавеновски, Рахилка Стојковска, Џемали Саити и Фаик Арслани.

Предлогот за разрешување на врховните судии беше поради незаконската постапка околу овозможувањето на Сеад Кочан да се брани од слобода. Со три гласа „за“, пред 2 години Вангеловски и двајцата судии го ослободија избеганиот Кочан од притвор.

Завчера Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд.

За в.д. претседател на Врховниот суд беше избран врховниот судија Фаик Арслани.


Можеби ќе ве интересира

До крајот на неделата ќе се знае дали ќе има рестрикции за одредени општини

До крајот на неделата ќе се знае дали ќе има рестрикции за одредени општини

Следете во живо: Филипче ќе ги соопшти најновите информации за корона вирусот во земјава

Следете во живо: Филипче ќе ги соопшти најновите информации за корона вирусот во земјава

Филипче: Повеќето нови заразени се од познати кластери

Филипче: Повеќето нови заразени се од познати кластери

Изгоре Ауди А8 на триесет и пет годишен скопјанец

Изгоре Ауди А8 на триесет и пет годишен скопјанец

НОВ ЦРН БИЛАНС, НАЈМНОГУ НОВОЗАРАЗЕНИ ДОСЕГА: Филипче потврди - дури 89 нови случаи, седум починати

НОВ ЦРН БИЛАНС, НАЈМНОГУ НОВОЗАРАЗЕНИ ДОСЕГА: Филипче потврди - дури 89 нови случаи, седум починати

Бимилк го одбележа денот на млекото со донација во Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Бимилк го одбележа денот на млекото со донација во Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Заев: Зекири бил на ифтар кај брат му, продолжуваме да се сретнуваме со граѓаните на терен

Заев: Зекири бил на ифтар кај брат му, продолжуваме да се сретнуваме со граѓаните на терен

Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе Чулев од Владата

Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе Чулев од Владата

Директорката на УЈП позитивна на коронавирусот

Директорката на УЈП позитивна на коронавирусот