03 Јуни, 2020
0.0214

СЛОВЕНЦИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Бројот на инфицирани oд корона се зголеми на 57

Објавено во: Балкан 11 Март, 2020

Драматичен раст на бројот на заразените со коронавирусот има во Словенија. 

Бројот на инфицирани се зголеми на 57. 

Во Љубљанскиот регион досега се потврдени 27 случаи, 12 случаи има на подрачјето на Долењска и Бела Крајина, што е поширокото подрачје на Ново Место, по три во Штаерска чиј центар е Марибор, и на словенечкото Приморје чиј центар е Копер, а двата последни случаи се регистрирани во Прекумурје, со центар во Морска Собота.

Директорката на словенечкиот Институт за јавно здравје, Нина Пирнат, изјави дека во меѓувреме е потврден и еден случај на зараза меѓу станарите во дом за стари лица во Метлика, во Бела Крајина.

Словенија ја затвори границата со Италија.  Границата се затвора за патнички возила, додека товарните и натаму ќе можат слободно да ја минуваат границата.

Во Албанија веќе има починат од корона. 

Сите балкански држави преземаат мерки за заштита. 

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата