26 Октомври, 2020
0.0244

Словенечкиот претседател ќе се поклони на гробот на Гоце Делчев

Објавено во: Македонија 25 Септември, 2020

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска е во посета на Македонија, а ќе биде пречекан со највисоки државни почести пред „Вила Водно“ од страна на шефот на државата Стево Пендаровски.

Според протоколот, двајцата претседатели на пладне треба ќе го посетат гробот на Гоце Делчев во Црквата „Свети Спас“ каде ќе положат венци.

Пахор ќе се обрати и пред пратениците во Собранието, а ќе има денеска средби и со спикерот Талат Џефареи и премиерот Зоран Заев.

Утре според програмата на посетата ќе биде во Охрид, каде прво ќе присуствува на показна вежба на специјалните сили на АРМ во кампот за обука на водам а потоа ќе ги разгледува и културните знаменитости на градот.


Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица