09 Декември, 2022
0.0230

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

Објавено во: Балкан 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Националното собрание на Словенија ги усвои измените на Законот за семејство, според кои бракот се дефинира како животна заедница на две лица. Во исто време, дозволено е истополовите партнери во заедницата да можат заеднички да посвојат дете, под исти услови како и сопружниците.

За измени на Законот за семејство гласаа 48 пратеници во словенечкиот парламент, а 29 беа против, пишува Дело.

Измените уследија по уставната одлука објавена во јули. Според неа, сегашната регулатива, според која може да стапат во брак само лица од различен пол, а истополовите партнери во формално партнерство не можат заеднички да посвојат дете, не е во согласност со уставната забрана за дискриминација.

Уставниот суд му наложи на Собранието да ја отстрани неуставноста во рок од шест месеци.

Се пропишува и дека до измените во законот бракот е животна заедница на две лица, без разлика на полот, а истополовите партнери во партнерство можат заеднички да посвојат дете под исти услови како и сопружниците.

Според мислењето на Уставниот суд, одлуката не го намалува значењето на институцијата традиционален брак како животна заедница на маж и жена и не ги менува условите или последиците од бракот меѓу лица од различен пол.

Предлагач на измените на законот е Владата, која рече дека дискриминацијата не може да се оправда со традиционалното значење на бракот како заедница на маж и жена, ниту со посебна заштита на семејството.

Тоа само значи дека отсега освен хетеросексуални партнери може да се венчаат и истополови партнери, посочија од словенската влада.


Фото: unsplash

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Бугарски пратеник рече дека Русија е агресор и ќе ја изгуби војната, по што го исфрлија од партијата

Бугарски пратеник рече дека Русија е агресор и ќе ја изгуби војната, по што го исфрлија од партијата

Маскирани лица со тврди предмети мавале кон возило на новинари во Митровица

Маскирани лица со тврди предмети мавале кон возило на новинари во Митровица

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната