27 Мај, 2022
0.0244

Словенија ја зафати корона цунами

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2022

Словенија ја зафати вистинско корона цунами, а тоа го покажуваат и бројките на заразени. 

Од 13.803 направени тестови, позитивни на коронавирусот се 8.681 луѓе. Ова е нов „црн“ рекорд за оваа земја од самиот почеток на пандемијата, а словенечката влада сега повторно ги менува правилата за карантинот.  Како што истакна словенечкиот премиер Јанез Јанша, нови правила ќе важат за патниците, а ќе биде скратена и домашната изолација од десет на седум дена. Се очекува пикот на овој бран поттикнат од омикрон да биде достигнат кон крајот на јануари или почетокот на февруари. Минатата недела во Словенија се потврдени скоро 45.000 нови случаи. 

Студиите покажуваат дека омикрон е поверојатно да резултира со асимптоматска форма на ковид во споредба со претходните варијанти.

Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор