09 Декември, 2022
0.0263

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Објавено во: Балкан 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Словенија има резерви за приемот на Украина во НАТО, поради големите безбедносни ризици што ги носи приклучувањето, изјави министерката за надворешни работи Тања Фајон за новинарите, цитирана од веб-страницата „Словенија тајмс“.

„Ако НАТО одлучи да ја прифати Украина како членка, тоа би можело да биде недвосмислено објавување на почетокот на војната“, рече Фајон вчера на маргините на настанот во словенечкиот град Витане.

Како одговор на прашањето за словенечката поддршка за можна апликација од Украина за влез во НАТО, Фајон рече дека Словенија и помага на Украина во рамките на нејзините можности во форма на хуманитарна помош, развојна помош, како и воена помош, што ќе продолжи да го прави , додека на Украина и треба помош.

Министерката рече дека војната во Украина ескалира поради стравувањата дека Русија може да употреби тактичко нуклеарно оружје, додавајќи дека Словенија најостро ја осуди руската анексија на украинските територии.

Доколку НАТО одлучи да ја разгледа можноста за прифаќање на Украина, тоа би претставувало голем безбедносен ризик, па Фајон рече дека е потребна сериозна дискусија во земјата за тоа „до каде може да оди оваа ситуација“.

Словенија се залага за политика на мир, дијалог и секоја таква одлука води до ескалација која никој не ја сака, рече таа.

На прашањето дали во Словенија има разговори за прашањето за членството на Украина во НАТО, Фајон рече дека Љубљана не се приклучи на изјавата што ја иницираше Полска минатата недела, во која индиректно се изразува поддршка за членството на Украина во НАТО.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Бугарски пратеник рече дека Русија е агресор и ќе ја изгуби војната, по што го исфрлија од партијата

Бугарски пратеник рече дека Русија е агресор и ќе ја изгуби војната, по што го исфрлија од партијата

Маскирани лица со тврди предмети мавале кон возило на новинари во Митровица

Маскирани лица со тврди предмети мавале кон возило на новинари во Митровица

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната