29 Јули, 2021
0.0189

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

Објавено во: Балкан 12 Јуни, 2021

Во словенечките болници моментално има 165 пациенти, седум помалку од претходниот ден, а четири болни пациенти починале во последните 24 часа, објави Министерството за здравство на Словенија.

„Се приближуваме до точката кога епидемијата ќе биде запрена“, кажа премиерот Јанез Јанша на Твитер, коментирајќи ги новите податоци за инфекциите и бројот на вакцинирани лица досега. Досега во Словенија се вакцинирани 753.000 лица.

Покрај тоа, Јанша изјави дека покрај оние кои се вакцинирани, треба да се додадат и оние кои веќе биле заразени и ја надминале инфекцијата, што создава уште поголем простор за оптимизам.


Можеби ќе ве интересира

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

(ВИДЕО) Во Грција пожарот е надвор од контрола

(ВИДЕО) Во Грција пожарот е надвор од контрола

Голем пожар беснее северно од Атина

Голем пожар беснее северно од Атина