21 Март, 2023
0.0203

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

Објавено во: Свет 04 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Синоптичарите велат дека најстудениот ветер некогаш бил забележан во континенталниот дел на САД, бидејќи студениот бран на Арктикот замрзна дел од Северна Америка.

Националната метеоролошка служба (NWS) соопшти дека ледените налети на планината Вашингтон во Њу Хемпшир вчера предизвикале студ на ветерот од -108 F (-77 Целзиусови степени). Речиси 100 милиони луѓе ширум североисточниот дел на САД и Канада страдаат од студената експлозија, наведува BBC.

Властите предупредија дека смрзнатини може да се појават за помалку од 10 минути.

Жителите од Манитоба до Мејн се повикани да го ограничат своето време на отворено до сабота во студениот бран што се случува „еднаш во генерација“.

NWS соопшти дека вистинската температура на врвот на планината Вашингтон во 20:00 часот во петокот (01:00 GMT сабота) била до -46 F, односно минус -43 степени целзиусови, најстудената досега забележана таму.

Што е фактор на студ на ветерот?

Комбинираниот ефект на ветерот и студот, исто така, се очекува да донесе некои од најниските температури на ветер од 1980-тите во државата Мејн во Нова Англија, како и во Квебек и делови од источна Канада.

Енергетските компании очекуваа историски нивоа на потрошувачка на енергија во сабота наутро за време на најстудениот период.

Бостон е под студена вонредна состојба. Јавните училишта се затворени во градот, како и во блискиот Ворчестер и во Бафало, Њујорк.

Њујорк - кој бележи-23 Целзиусови степени,  донесе ознака за итни случаи што им овозможува на бездомниците да одат во кое било засолниште за да бараат топлина.

Ниту, пак, државите од средниот запад Мичиген, Висконсин, Индијана, Илиноис и Охајо беа поштедени од ниските температури.

Делови од Канада очекуваат температури до -58 степени Целзиусови. Во Торонто, студот на ветерот ја спушти температурата до -29 Целзиусови степени (-20 F).

Падот на температурите се припишува на моќниот арктички фронт кој се протега од канадските поморски провинции до сржта на САД. Бруталното зимско време следи по овонеделната смртоносна ледена бура во делови на Тексас, каде температурите почнаа да се искачуваат над нулата, а се очекуваше и топење на мразот. 


Можеби ќе ве интересира

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Потона рејтингот на Макрон

Потона рејтингот на Макрон

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење