21 Јануари, 2021
0.0228

СНЕГ И ДОЖД ОВАА НЕДЕЛА: Се очекува доста студено време

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2020

Почетокот на неделава не очекува облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег. Времето во целата земја ќе биде значително облачно, а во северните и источните делови, метеоролозите прогнозираат слаби врнежи од дожд, додека на повисоки места  ќе има врнежи и од снег. На места се можни и краткотрајни врнежи од замрзнат дожд.

Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер со брзина над 60 км/час. Во текот на денот облачноста ќе се намалува. Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје , Крива Паланка и Берово 4 Целзиусови степени, Маврово 2, Охрид, Битола и Кавадрци 6, Дојран 10.

Прогнозата за утре е претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, а максималните дневни температури ќе се движат од 4 во Скопје и Маврово, Охрид 7, Битола, Крива Паланка и Берово 5 до 9 степени во Дојран.


Можеби ќе ве интересира

Во шест македонски града воздухот вечерва е екстремно загаден

Во шест македонски града воздухот вечерва е екстремно загаден

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнаa калкулации за пописот, Заев вели тој нема да влијае на стекнатите права

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнаa калкулации за пописот, Заев вели тој нема да влијае на стекнатите права

Скоро 75.000 луѓе во Македонија се изборија со коронавирусот

Скоро 75.000 луѓе во Македонија се изборија со коронавирусот

Ципрас вели дека ако не бил Договорот од Преспа на север би имале сојузник на Ердоган

Ципрас вели дека ако не бил Договорот од Преспа на север би имале сојузник на Ердоган

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 и 13 починати

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 и 13 починати

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговори, вели Јотова

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговори, вели Јотова

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците