21 Април, 2018
0.0742

Снегот го заледи Балканот, зимата предвреме дојде

Објавено во: Балкан 07 Октомври, 2017

Балканот се соочува со речиси зимски временски услови откако на повеќе повисоки места падна првиот снег, а температурите значително опаднаа. Таква е состојбата во делови од Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, а снегот предизвика и проблеми во нормалното одвивање на сообраќајот, додека делови од јужна Далмација се зафатени од невреме проследено со силен ветер.

Како што соопшти утрово јавното претпријатија „Патишта на Србија“, снег паѓа во повеќе делови во западна и југозападна Србија, а поради снежната покривка на коловозот во прекин е сообраќајот на патниот правец Ивањица - Преко Брдо. 

Снег во текот на ноќта и претпладнево паѓа на српските планини Златар, Златибор, Јадовник, Јавор, Муртеница, Чемерница, Тара, Гоља и Јабука.

Врнежи од снег се регистрирани и во реоните на градовите Нова Варош, Ивањица, Пријепоље и Сјеница, како и долж течението на реката Лим, на местата од над 400 метри надморска висина, што го попречува нормалниот сообраќај на патот на преминот на српско-црногорската граница.

Во некои делови на Србија веќе е формирана и снежна покривка која се движи од осум, па до 30 сантиметри. 

Поради снегот во некои планински делови има и проблеми со редовното снадување со електрична енергија, а околу 1.000 жители на планината Гоља повеќе часови се без струја. 

Снег паѓа и во повисоките планински предели во средна и источна Босна и Херцеговина, поради што властите препорачуваат внимателни возење на патните правци во овие региони.

На планината Јахорина е формирана снежна покривка во висина од 20 сантиметри, а во градот Калиновик од пет сантиметри.

Снег паѓа и во северните делови на Црна Гора, а планината Жабљак е формиран снежна покривка во висина од 33 сантиметри.

Снежните врнежи во Црна Гора се пропратени и со силен ветар, што предизвика прекин на електричната во повеќе планински села.

Метероеолозите предвидуваат дека снегот во овие делови ќе проодлжи да паѓа до вечерва.

Во исто време, реонот на Дубровник го погоди силен ветер пропратен со пороен дожд, кој уриваше столбови и корнеше дрва, а предизвикани се и неколку одрини.

Противпожарната служба на Дубровник имала десетици интервенции за остранување на откорнати дрва од коловизите, а пријавени се и оштеувања на повеќе возила.

Поради силниот ветер во прекин се и неколку траект линии од јужниот даламтински брег кон островите. 

Во останатите делови на Балканот преовладува претежно дождливо и студено време.


Можеби ќе ве интересира

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Катругалос: Сакаме комплетно решение за да не се создаде проблем во следната деценија

Катругалос: Сакаме комплетно решение за да не се создаде проблем во следната деценија

Вуцис: Грција има интерес да се реши името, но со уставни гаранции

Вуцис: Грција има интерес да се реши името, но со уставни гаранции

Харадинај вели дека Србија ќе го признае Косово

Харадинај вели дека Србија ќе го признае Косово

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито