30 Јуни, 2022
0.0251

Снимка од падот на рускиот авион: Кај Рјазан се урна воено летало-има загинати (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Воено-транспортниот авион Ил-76 бил принуден да слета за време на тренинг лет поради дефект на моторот, соопшти руското Министерство за одбрана.

Во авионската несреќа загинаа четири лица, а пет се хоспитализирани.

Несреќата се случила во регионот Рјазан.


– Според прелиминарните информации, четири лица загинаа како последица на авионската несреќа кај Рјазан. Уште петмина од нив се префрлени во болниците во Рјазан со различни повреди - се наведува во соопштението на локалните власти.

При падот авионот ги оштетил жиците на далноводите, па блиското село останало без струја.


Foto: Printscreen/Telegram/RT


Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар