18 Март, 2019
0.2587
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Со алтернативниот превоз до поголема безбедност во сообраќајот

Објавено во: Мои пари 15 Март, 2019

АМСМ, во рамките на „Март-месец на жената“, традиционално jа одржа трибина за поголема безбедност во сообраќајот. Целта на овие трибини, кои секоја година се осврнуваат на различна проблематика од сферата на безбедноста во сообраќајот, е да се подигне свеста за безбедноста на припадничките на понежниот пол како активни учеснички во сообраќајот, а преку нив и свеста на семејствата и на помладите генерации учесници во сообраќајот.


Трибината со свое обраќање ја отвори г-ѓа Ирена Миновска –Пехливанова, стратегиски менаџер на АМСМ. На годинашната трибина свој стручен придонес дадоа претставници од сите релевантни институции, односно од Министерството за внатрешни работи, Јасминка Ангелова (државен советник во Кабинетот на Министерот за внатрешни работи), Билјана Секуловска-Габер, (советник во Град Скопје), а свое видување на проблематиката презентираат: Анѓелка Пеева-Лауренчиќ (косопственик и директор на „Имиџ Пи-Ар“), Ружица Антиќ (уредник на женскиот магазин „Портрет"), Вики Ристоска-Чадиковска (маркетинг директор на Државниа видeoлотарија), Искра Ристовска, активист ( „На Точак") од нивниот искуствен агол.

Ангелова: ,,Одлична ми е идејата за популаризирање на велосипедскиот превоз како алтернатива пред се заради намалување на презагаденоста во градот. Огромни се придобивките од возење велосипед, особено за нас жените, сите сакаме да бидеме во форма, да го зајакнеме имунитетот, да го намалиме стресот, позитивно влијае на целото наше тело и душа. Како претставник на МВР сум најповикана да укажам и предупредам и на сите негативности од неправилното користење на велосипедот, со цел намалување и спречување на несаканите последици по нашиот живот и здравје. Недисциплината при возење велосипед и непознавањето на сообраќајните правила и прописи ги прави велосипедистите една од позагрозените категории на учесници во сообраќајот. МВР превзема зајакнати мерки и активности во врска со прекршоците што ги чинат велосипедистите, особено во дел од сообраќајниците каде има уредени велосипедски ленти ( 4.96 км), велосипедски патеки ( 9.96 км), комбинирани површини за велосипедисти и пешаци (11.85 км) и поделени патеки за пешаци и велосипедисти (45.50 км), а каде што нема посебно уредени патеки предупредуваме велисипедистите да не се движат покрај левиот раб на коловозот во спротивна насока на движење, да не се движат спротивно во еднонасочни улици, да не влечат приколки, да не водат животни, да ги почитуваат семафорите и сооб знаци, се со цел да се намалат последиците од загрозување на безбедноста на учесниците во сообраќајот, да се едуцираат граѓаните, особено помладите за познавање и почитување на сообраќајните знаци, правила и прописи, да работиме на подигање на свеста, личната одговорност, заради безбедноста на сите нас.

Од нашите податоци за 2018 година во сообраќајни незгоди со ПМВ има 133 загинати лица и 5860 повредени лица, додека со велосипед има 3 загинати лица и 257 повредени лица, евидентно е дека учеството во сообраќајот е побезбедно со управувањето на велосипед но само со целосно почитување на пропишаните правила и прописи.....’ 


Можеби ќе ве интересира

Азески дел од експертите во Сараево ќе споделува искуства за дигитализација на општеството

Азески дел од експертите во Сараево ќе споделува искуства за дигитализација на општеството

Кроациа осигурување Живот ви дава Можност за успешна кариера и заработка!!!

Кроациа осигурување Живот ви дава Можност за успешна кариера и заработка!!!

Освен по промената на името, по што е позната Македонија во последно време?

Освен по промената на името, по што е позната Македонија во последно време?

Започнува „Двеодолива Чоко Стоби Флипс“ наградна игра

Започнува „Двеодолива Чоко Стоби Флипс“ наградна игра

Citroën освои награда за најдобар штанд на саемот за автомобили во Женева

Citroën освои награда за најдобар штанд на саемот за автомобили во Женева

Сонот на Тео стана јаве

Сонот на Тео стана јаве

ИАБ МАКЕДОНИЈА oбјавува тендер за избор на официјален мерач на дигиталните медиуми

ИАБ МАКЕДОНИЈА oбјавува тендер за избор на официјален мерач на дигиталните медиуми

Фестивалот „Браќа Манаки“ добитник на меѓународната награда на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност

Фестивалот „Браќа Манаки“ добитник на меѓународната награда на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност

Отворена втора реновирана Телеком продавница во Тетово

Отворена втора реновирана Телеком продавница во Тетово