12 Декември, 2018
0.3480
    ALK 8271.79    1.51%     BESK 9000    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5062.11    2.62%     MPT 47000.07    1.2%     MTUR 4850    0%     OKTA 4350    2.35%     REPL 70040    3%     RMDEN16 97.3    0.31%     RMDEN17 96.5    0%     SBT 1850    2.66%     STB 1280    0.13%     STIL 122    0.83%     TEL 298.64    1.23%     TNB 14150    1.07%     TTK 1245.37    1%     UNI 2231    -2.96%

Со Австрија стигнал со 20 марки, а денес создал програм кој го користат милиони

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2018

Ирфан Шкиљан од градот Јајце како 18 годишник, сакал исто како и неговите пријатели да отиде што подалеку. 

Сакал да оди во Канада, Шведска, Австралија, но не можел. 

Во џебот имал пари само за билет во Австрија, пишува Бизнисинфо.ба. 

Тој е творецот на програмот IrfanView за обработка на фотографии и други материјали. 

Ова е најпознат софтвер кој некогаш е создаден од регионалните информатичари. 

Но, бидејќи ова е во масовна употреба 22 години, тој има место во учебниците. 

Денес тој брои милиони корисници ширум светот. 

Сепак, и самиот денес вели дека го изненадил успехот на програмот. 

Можеби ќе ве интересира

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Почнал како работник, а денес има 74 вработени