06 Јуни, 2020
0.0498

Со експлозив погодени нафтени извори - кој кому се одмаздува?

Објавено во: Свет 14 Мај, 2019

Два нафтени извори во Саудиска Арабија се погодени од дронови со експлозив.

Министерот за енергетика, Халид ал Фалих денеска изјави дека дронови натоварени со експлозив погодиле два нафтени извори на Источно-западниот нафтовод.

Фалих вели дека производството и извозот на сурова нафта и нафтени деривати продолжува, но дека компанијата „Арамко” ја проценува штетата.

Овој инцидентот го оцени како терористички акт.

Јеменските бунтовници Хути ја презедоа одговорноста за нападот. Неименуван претставник на Хутите изјави дека седум дронови извршиле напад врз витални саудиски инсталации.

Во Јемен со години трае граѓанската војна помеѓу бунтовниците Хути и меѓународно признаената Влада на претседателот Абд Рабо Мансур Хади.

Саудиска Арабија и нејзините сојузници од 2015 година интервенираат на страната на Хади, а Хутите добиваат поддршка од Иран.

Можеби ќе ве интересира

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба