16 Јануари, 2022
0.0309

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2021

Неидентификуван напаѓач пукал во автобус со тинејџери во западно Косово при што се убиени три лица, а уште едно дете е рането и веднаш е пренесено во болницата во Пеќ, соопштија полицијата и медиумите.

Фадил Гаши, портпарол на полицијата во Пеќ, рече дека автобусот бил нападнат во Глоѓан, 90 километри западно од Приштина околу 18:00 часот. Возачот веднаш починал, а тројца тинејџери биле пренесени во болница каде двајца од нив починале.

Бесник Ибрај, од болничката единица за итни случаи во Пеќ, за Коха изјави дека третиот тинејџер е повреден и е во стабилна состојба.

Ветон Елшани, заменик-шеф на полицијата во Пеќ, рече дека еден маскиран вооружен напаѓач пукал со автоматска пушка калашников кон автобусот, во кој се превезувале осум тинејџери.

Елшани не го наведе мотивот за нападот, велејќи дека е прерано и дека тоа се истражува, но ја исклучи можноста дека станува збор за тероризам.

„Нема причина да се верува дека станува збор за терористички чин“, рече подоцна Елшани.

Министерот за внатрешни работи Џељаљ Свецла ја прекина посетата на соседна Албанија и се упати кон Глоѓан.

Претседателката Вјоса Османи го нарече нападот „шокантен“ и ги повика органите на редот да ги откријат сторителите што е можно побрзо.

„Нападот врз автобусот со ученици е удар за нашиот јавен ред и безбедност. Безбедноста на граѓаните е приоритет и нема да се повлечеме во исполнувањето на таквата мисија“, напиша Османи на својот профил на Фејсбук.

Премиерот Албин Курти рече дека полицијата се мобилизирала „во полн капацитет да истражи такво тешко кривично дело и да донесе правда“, пренесува Коха.Извор и фото: Koha Net

Можеби ќе ве интересира

„ДА БЕШЕ СИЛУВАЧ НА ДЕВОЈЧИЊА ЌЕ ДОБИЕШЕ ВИЗА, НО ТИ СИ САМО ДИВ БАЛКАНЕЦ: Блогот на Ведрана Рудан за Новак Ѓоковиќ го крена светот на нозе

„ДА БЕШЕ СИЛУВАЧ НА ДЕВОЈЧИЊА ЌЕ ДОБИЕШЕ ВИЗА, НО ТИ СИ САМО ДИВ БАЛКАНЕЦ: Блогот на Ведрана Рудан за Новак Ѓоковиќ го крена светот на нозе

ЈА ВРЗАЛ ЗА ВОЛАН, И СЕ ЗАКАНУВАЛ ДЕКА ЌЕ ЈА УБИЕ, И СТАВИЛ КАМЕРИ ВО СТАНОТ: 67-годишен маж киднапирал 22-годишна девојка на Истра

ЈА ВРЗАЛ ЗА ВОЛАН, И СЕ ЗАКАНУВАЛ ДЕКА ЌЕ ЈА УБИЕ, И СТАВИЛ КАМЕРИ ВО СТАНОТ: 67-годишен маж киднапирал 22-годишна девојка на Истра

„КЕНГУР ЗАВРШИ ВО КОНТЕЈНЕР“-НАЈСПОДЕЛУВАНА ФОТОГРАФИЈА: Како фановите на Новак го изразуваат гневот заради депортацијата од Австралија

„КЕНГУР ЗАВРШИ ВО КОНТЕЈНЕР“-НАЈСПОДЕЛУВАНА ФОТОГРАФИЈА: Како фановите на Новак го изразуваат гневот заради депортацијата од Австралија

ШТО Е ПРЕСУДНО ЗА ЛЕСНИ ИЛИ ПОТЕШКИ СИМПТОМИ НА КОВИД: Вирологот Шеклер открива и дали се ближи крајот на пандемијата

ШТО Е ПРЕСУДНО ЗА ЛЕСНИ ИЛИ ПОТЕШКИ СИМПТОМИ НА КОВИД: Вирологот Шеклер открива и дали се ближи крајот на пандемијата

ВО МАРТ ПРИСТИГНУВААТ АВСТРАЛИСКИ СПОРТИСТИ-ЌЕ ПОКАЖЕМЕ ДЕКА СМЕ ПОДОБРИ ОД АВСТРАЛИСКАТА ВЛАДА: Вучиќ изјавата ја даде и на англиски јазик

ВО МАРТ ПРИСТИГНУВААТ АВСТРАЛИСКИ СПОРТИСТИ-ЌЕ ПОКАЖЕМЕ ДЕКА СМЕ ПОДОБРИ ОД АВСТРАЛИСКАТА ВЛАДА: Вучиќ изјавата ја даде и на англиски јазик

ПРОСТИТУТИ ОД КИНА, РУСИЈА И ЈАПОНИЈА СРЕДЕ БЕЛГРАД: Клиентите ги избираат во каталог

ПРОСТИТУТИ ОД КИНА, РУСИЈА И ЈАПОНИЈА СРЕДЕ БЕЛГРАД: Клиентите ги избираат во каталог

МАТЕЈ ТОЧНО ЗНАЕЛ КАДЕ ОДИ, НЕ БИЛ ДЕЗОРИЕНТИРАН: Екпертите кои трагаат по младиот Хрват тврдат дека точно ја знаел целта

МАТЕЈ ТОЧНО ЗНАЕЛ КАДЕ ОДИ, НЕ БИЛ ДЕЗОРИЕНТИРАН: Екпертите кои трагаат по младиот Хрват тврдат дека точно ја знаел целта

ПУКАЛ КОН ДЕЦА СО ВОЗДУШНА ПУШКА И РАНИЛ ДЕВОЈЧЕ ВО КОЛЕНОТО: Уапсен 70-годишен загрепчанец

ПУКАЛ КОН ДЕЦА СО ВОЗДУШНА ПУШКА И РАНИЛ ДЕВОЈЧЕ ВО КОЛЕНОТО: Уапсен 70-годишен загрепчанец

И УБАВАТА СПЛИЧАНКА КОЈА ПОСЛЕДНА СЕ СЛУШНА СО МАТЕЈ ИСЧЕЗНА БЕЗ ТРАГА: Каде е мистериозната девојка

И УБАВАТА СПЛИЧАНКА КОЈА ПОСЛЕДНА СЕ СЛУШНА СО МАТЕЈ ИСЧЕЗНА БЕЗ ТРАГА: Каде е мистериозната девојка