05 Јули, 2020
0.0390

СО НЕГО УПРАВУВААТ ЖЕНИТЕ: Постои град каде живее само еден маж

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2019

Во Грциja постои населено место со само еден жител маж. 

Оддалечен на само два часа со авион од Атина, Карпатос е остров на кој и во екот на сезоната нема да видите метеж. 

Остров од шест илјади жители, воглавно стационирани во главниот град Пигадиа, познат е низ цела Грција по напорите што ги дава за да го зачува околниот фолклор и се наоѓа точно помеѓу Крит и Родос. Tој е најголемиот дом на бројните иселеници од Њујорк, но и омилено летуавлиште за многумина.

Меѓутоа, нешто многу поинтересно што го прави овој град посебен е тоа што во него живее само еден маж.

Дури 299 жени се жители во денешниот Олимп и тие се борат да опстанат во него. Поголем дел од нив работат на Родос, а десетина емигрирале во Њујорк и Балтимор.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Прогласена вонредна состојба во Белград

Прогласена вонредна состојба во Белград

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат