13 Ноември, 2019
0.0176

СО РАБОТА ОД САМО ЧЕТИРИ ДЕНА - Продуктивноста во Мајкрософт скокна за 40 отсто

Објавено во: Свет 05 Ноември, 2019

Се поголем број помали компании усвојуваат четиридневна работна недела. Сега резултатите од неодамнешниот обид на „Мајкрософт“ посочуваат дека може да биде добро дури и за најголемите бизниси.

Компанијата воведе програма ова лето во Јапонија наречена „Предизвик за животниот век на работа“, која ги затвори своите канцеларии секој петок во август и им даде на сите вработени дополнителен ден за одмор секоја недела.

Резултатите беа ветувачки: Додека количината на времето поминато на работа се намали драматично, продуктивноста - мерена со продажба по вработен - порасна за скоро 40 отсто во однос на истиот период претходната година, се вели во изјавата на компанијата минатата недела.

Покрај намалувањето на работното време, менаџерите го повикаа персоналот да го намали времето што го поминале на состаноци и да одговараат на е-пошта.

Тие посочија дека состаноците не треба да траат повеќе од 30 минути. Вработените исто така беа охрабрени да ги прекинат состаноците со користење на апликација за онлајн пораки (секако дека е Мајкрософт).

Мајкрософт, од своја страна, вели дека ќе спроведе уште еден експеримент во Јапонија подоцна оваа година. Планира да ги замоли вработените да излезат со нови мерки за подобрување на рамнотежата помеѓу работата и животот и ефикасност, а исто така ќе побара од другите компании да се приклучат на иницијативата.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

Американската полиција убила илјада луѓе

Американската полиција убила илјада луѓе