21 Септември, 2021
0.0243

Со ребалансот на буџетот ќе има повеќе пари за здравството

Објавено во: Економија 28 Јули, 2021

Обезбедени се повеќе пари за здравството и капитални расходи, за поддршка на економијата и граѓаните, за пензии и плати, со ребалансот на буџетот кој денеска е усвоен во Собранието. 

Собранието попладнево со 56 гласови „за“ и 37 „против“, го изгласа ребаланост на Буџетот за 2021 година.  Со ребалансот вкупните приходи се планирани на ниво од 222,6 милијарди денари и се за околу 10 милијарди денари или 4,7 проценти повисоки во однос на првичните проекции. За власта, буџетот е развоен и насочен кон стопанството и граѓаните. Опозицијата тврди дека тој ќе го зголеми долгот на граѓаните и ќе ги однесе во уште поголема сиромаштија. Стапката на инфлација е предвидено да биде 2,1 процент. Се очекува растот на економијата за годинава да изнесува 4,1 отсто. 

За ребалансот се гласаше на петтиот ден од расправата во Собранието.

Можеби ќе ве интересира

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Работа има, но фалат работници

Работа има, но фалат работници

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација