25 Април, 2019
0.0206

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

Објавено во: Свет 14 Април, 2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри. Тој презеде неколку случаи против нив, а тие ... го предадоа на полицијата.

Сигурно се прашувате со што го налутил Асанж Еквадор? Причината не е една.
Џулијан постојано ги обвинуваше своите домаќини дека ги кршат човековите права. Прво, поведе дело поради строгите правила кои амбасадата му ги наметнува, за почист и мирен живот во зградата. Се разбира, судијата го отфрлил неговото барање. Новинарот исто така беше незадоволен и од тоа, дека нема пристап до интернет и телефон.

Иако амбасадата на Еквадор на Асанж учтиво го замолила да не зазема страна во деликатното прашање меѓу Каталонија и Шпанија, за да не го нарушува односот на Еквадор со другите земји, новинарот не успеал да си го држи јазикот за забите. Тој гласно зборуваше за поддршка на Каталонците.

Подоцна во „војната“ домаќин и гостин, се нашло и најголемото оружје на Асанж, Викиликс.
На вебстраницата се појавиле документи, меилови и соопштенија од приватниот живот  на претседателот на Еквадор, Ленин Морено, кој подоцна беше обвинет за корупција.

И со тоа „ударите“ врз Еквадор не запреле. Откако сите се запрашаа дали сликите и информациите поврзани со Морено се вистински или лажни вести, "Викиликс" на прес-конференција изјави дека пронашле докази кои покажуваат дека Асанж е следен од луѓе внатре во амбасадата, дека му се правени тајни аудио и видео снимки.

Ако и со тоа не прелила чашата на вработените во амбасадата на Еквадор, тогаш навиките на 7 години затворениот Асанж можеби исто помогнале. Новинарите укажуваат на начинот на кој се забавувал основачот на Викиликс во амбасадата.  Како возел скутер низ ходниците на зградата и играл фудбал, ги навредувал вработените и сликал по ѕидовите. Тој одбил да ги мие садовите, оставајќи го и многу често шпоретот вклучен.

Вработените во амбасадата се плашеле дека тој поставил камери кои ќе ги следат, но тие и така не можеле да работат нормално бидејќи ечела музика низ целата зграда.
Сега Асанж е во најдобаро  обезбедуваниот затвор во Лондон – Белмарш.

Можеби ќе ве интересира

Оставки во Шри Ланка по велигденските напади

Оставки во Шри Ланка по велигденските напади

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки