26 Октомври, 2020
0.0200

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2020

На десеттина дена пред почетокот на новата учебна година, Собранието денеска ќе ги носи измените на законите за основно и средно образнование. Овие два закони се важни, како што во изминатиот период истакнуваа властите, пред се поради тоа што во Македонија до сега немаше законска рамка како да реализира образовниот процес не само во време на пандемија, туку воопшто во кризни состојби како што се поплави, земјотреси и други елементарни непогоди.

Според министерката за образование, Мила Царовска, законските измени ќе овозможат, конкретно во кризата со епидемијата на корона вирусот да се заштитат и децата и просветните работници, а со тоа ќе може наставата непречено да се одвива во текот на училишната година.

Според предложените измени бројот на наставните денови во учебната година може да биде помал од 180, но не помалку од 100 наставни денови. Со тоа што е предвидено, учебната година да почне на 1.октомври, децата ќе учат 159 дена. Измените предвидуваат настава со физичко присуство и онлајн, а во текот на изминатата недела министерот за здравство Венко Филипче најави дека доколку епидемиолошката слика остане стабилна ќе дозволат и други одделенија да имаат настава со физичко присуство, а не само учениците од пево до трето одделение. 

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица