18 Август, 2019
0.0182

Собранието ќе носи закони по скратена постапка: Гарантиран минимален приход наместо социјална помош

Објавено во: Македонија 21 Мај, 2019

Во законодавниот дом денеска ќе се носат пакет закони по скратена постапка.

Продолжуваат двете седници на кои пред пратениците се пакетот социјални закони во кои спаѓаат предлог законот за социјална заштита, за социјална сигурност за старите лица и за заштита на децата.

Како што беше презентирано овие закони би требало да воведат гарантиран минимален приход кои ќе овозможи да се зголеми помошта која ја добиваат корисниците во државата.

Овие закони исто така би требало да го олеснат и достапот до детски и образовен додаток.

Можеби ќе ве интересира

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

Шекеринска: Ова е наша година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Шекеринска: Ова е наша година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?