19 Јуни, 2021
0.0454

Sofant Technologies доби финансиска поддршка од 740 илјади фунти за сателитска и 5G технологија

Објавено во: Свет 09 Мај, 2021

Компанијата вели дека средствата може да ги искористи за надградба на својот постоечки тим и да го забрза развојот на хардверот

Sofant Technologies со седиште во Единбург заработи 740.000 фунти во пребукираниот круг на финансирање, предводен од EMV Capital.

Производителот на 5G и сателитски антени, Sofant го надгради минатогодишниот круг на финансирање од A-серијата во вредност од 2,3 милиони фунти. Учеството во кругот ги вклучуваше клучнитепостоечки инвеститори, како што се Kelvin Capital и Шкотската инвестициска банка.

Компанијата вели дека има намера да ги искористи парите за проширување на својот тим, бидејќи ја забрзува интеграцијата на својот систем со операторите на сателитски мрежи.

Од инвестицискиот круг во 2020, Sofant доби поддршка од глобалните производители и развојни партнери. Покрај тоа, компанијата неодамна ангажираше финансиски директор за поддршка на обемот на комерцијалните активности во рамките на бизнисот.

Коментирајќи ја веста, извршниот директор на Sofant Technologies, Дејвид Витер, рече: „Нашиот инженерски тим продолжува да постигнува значителен напредок во развојот на нашата основна технолошка платформа.

„Постигнавме и голем напредок во развојот на екосистемот на корпоративните партнери кои ќе имаат клучна улога во комерцијализацијата на антенската технологија на Sofant.

„Оваа дополнета инвестиција ќе и помогне на компанијата да финализира неколку иницијативи пред нашиот претстоен круг на финансирање од серијата А.

Платформата за радио технологија на Sofant им пружа на Велика Британија и Европа решение за неколку големи предизвици, со кои се соочуваат системите за безжична комуникација. Технологијата на компанијата ја намалува потрошувачката на енергија на електронските скенирани антенски низи за повеќе од 70 проценти, со трошоците за производство и одржување.

Компанијата моментно профитира од глобалниот бран на инвестиции за надградба на широкопојасните сателитски комуникациски системи и вели дека очекува да има корист од воведувањето на 5G мрежи со широк опсег низ Велика Британија и во остатокот од светот.

Меѓу развојните програми на Sofant се прототипните антенски низи, финансирани од Европската вселенска агенција.

Д-р Илијан Илиев, Генерален директор на EMV Capital, исто така, прокоментира: „Од нашата почетна инвестиција, видовме како тимот на Sofant брзо напредува во оваа стратешки витална технологија за телекомуникацискиот сектор во Велика Британија.

„Како резултат на Ковид-19, консолидацијата на синџирот на снабдување и стратешката стабилност станаа клучен приоритет за западните влади. Sofant е во добра позиција да му овозможи на овој домашен, доверлив партнер во градењето безбедни, стабилни и брзи системи за поврзување“.


Можеби ќе ве интересира

ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГИ БОДРИ НЕГОВИТЕ МОМЦИ ПРОТИВ РУСИЈА - Ериксен излезе од болница и веднаш ја посети репрезентацијата

ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГИ БОДРИ НЕГОВИТЕ МОМЦИ ПРОТИВ РУСИЈА - Ериксен излезе од болница и веднаш ја посети репрезентацијата

НОВА ОПАСНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАТА - Откриена е во Русија, можно е да е отпорна на вакцините

НОВА ОПАСНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАТА - Откриена е во Русија, можно е да е отпорна на вакцините

РИЗИКОТ ОД ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА Е ДВОЈНО ПОГОЛЕМ - еве што кажуваат научниците за индискиот сој

РИЗИКОТ ОД ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА Е ДВОЈНО ПОГОЛЕМ - еве што кажуваат научниците за индискиот сој

НАЈНОВА СТУДИЈА - луѓето кои прележле ковид не се заштитени на долг рок, вакцината е многу посигурна

НАЈНОВА СТУДИЈА - луѓето кои прележле ковид не се заштитени на долг рок, вакцината е многу посигурна

ОД АСТРАЗЕНЕКА И ОД ЏОНСОН И ЏОНСОН - ЕМА открила 415 случаи на згрутчување на крвта

ОД АСТРАЗЕНЕКА И ОД ЏОНСОН И ЏОНСОН - ЕМА открила 415 случаи на згрутчување на крвта

(ВИДЕО) ЗЛАТЕН ТОАЛЕТ, БАР, СПАЛНИ СОБИ: Со што уште располага авионот на Владимир Путин?

(ВИДЕО) ЗЛАТЕН ТОАЛЕТ, БАР, СПАЛНИ СОБИ: Со што уште располага авионот на Владимир Путин?

Во оваа земја луѓето не сакаат да се вакцинираат и Владата ги продава вакцините

Во оваа земја луѓето не сакаат да се вакцинираат и Владата ги продава вакцините

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА: Ова е моментот кога паѓа гондолата од жичарницата во Италија, видеото обелоденето по три недели

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА: Ова е моментот кога паѓа гондолата од жичарницата во Италија, видеото обелоденето по три недели

На Ериксен ќе му се имплантира најсовремен уред за контрола на срцето

На Ериксен ќе му се имплантира најсовремен уред за контрола на срцето