26 Ноември, 2020
0.0275

„Соломонска одлука“ на СДСМ и ДУИ: Ќе пуштаат оглас за заменик-директор за ревизија

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2019

СДСМ и ДУИ ќе објават оглас за заменик-директор на Државниот завод за ревизија и така ќе ја продолжат функционалноста на овој орган кој ја скенира работата на државните органи, јавните претпријатија, политичките партии и општините. 

Ваквиот потег се должи само на тоа колку да се продолжи функционалноста на заводот, односно да има кој да додели плати и да ги потпише одлуките, во ситуација кога и натаму нема договор во собраниската Комисија за именување помеѓу коалиционите партнери за тоа кој да биде прв човек на Ревизијата.

Државниот завод за ревизија точно две години нема директор, а неодамна му заврши и мандатот на заменикот, по што се јавија стравувања кај вработените, синдикатите и невладините организации за неговата функционалност особено во периодот на предизборие.

СДСМ и ДУИ, како што дознава НОВА, доставиле до претседателот на Собранието Талат Џафери поднеле пред два дена барање да се објави оглас за избор на заменик – директор на оваа институција.

„Собранието треба да избере нов заменик на главниот државен ревизор поради истекот на мандатот на заменикот. Поради ова предлагаме Собранието да донесе одлука за објавување јавен оглас за избор на заменик на главниот државен ревизор“ пишува во предлог одлуката.

Огласот ќе трае 15 дена откако ќе биде објавен, а заменик-директорот не смее да биде член на партија ниту да членува во Управни одбори.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бурни реакции за интервјуто на Заев, а короната однесе уште 39 животи

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бурни реакции за интервјуто на Заев, а короната однесе уште 39 животи

ЦРН ДЕН: Од коронавирусот починаа 39 луѓе

ЦРН ДЕН: Од коронавирусот починаа 39 луѓе

Нешков го обвини Димитров - бил поопасен од коронавирусот

Нешков го обвини Димитров - бил поопасен од коронавирусот

Рашковски не си оди од Владата, туку сега ќе биде секретар

Рашковски не си оди од Владата, туку сега ќе биде секретар

Историчарката Љубица Спасковска: Се оградувам и ги осудувам последните изјави на премиерот

Историчарката Љубица Спасковска: Се оградувам и ги осудувам последните изјави на премиерот

Микробиологот Пановски: Избегнато е труење на пациент: Терапија 10 дена Панцеф и Моксирал, 6 дена Сумамед, ампули Nevaxon, Aminophyllinum, и уште...

Микробиологот Пановски: Избегнато е труење на пациент: Терапија 10 дена Панцеф и Моксирал, 6 дена Сумамед, ампули Nevaxon, Aminophyllinum, и уште...

Реакции за интервјуто на Заев

Реакции за интервјуто на Заев

TEШКО СЕ ДИШЕ: Во два македонски града алармантно

TEШКО СЕ ДИШЕ: Во два македонски града алармантно

Се огласи екипата на „Медена земја“ откако Атиџе Муратова бараше помош преку донации

Се огласи екипата на „Медена земја“ откако Атиџе Муратова бараше помош преку донации