18 Август, 2019
0.0189

Сонце и потопло: Со висок УВ индекс

Објавено во: Македонија 21 Јули, 2019

За последниот ден од оваа недела според синоптичарите не очекува сончево време и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб претежно северен ветер.

УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 9.

Дневните температури на воздухот ќе бидат за некој степен повисоки и ќе се движат во интервал од 27 до 36 степени.

Во главниот град се очекува слично време, сонцево и потопло со максимални 35 степени целзиусови.

Поради високиот УВ индекс се препорачува граѓаните да не излегуваат на отворено во периодот од 11 до 17 часот, да пијат повеќе течности најмногу вода, да носат светла и лесна облека, а хронично болните лица да ја примаат редовно својата терапија препишана од лекар.

Во понеделник ќе преовладува сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност.

Во вторник и среда ќе дува умерен до засилен северен ветер и ќе има услови за краткотраен локален дожд.

Дневните температури ќе опаднат за неколку степени.


Можеби ќе ве интересира

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Еве ја временската прогноза за денеска

Еве ја временската прогноза за денеска

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

По царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

По царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје