17 Јуни, 2019
0.0264

Сопственикот Истрефи вели дека кај нив нема грешка

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2018

Сопственикот на струшки „Еуробус“, чиј автобус се преврте кај Лесковац и загинаа тројца македонски патници кои од Битола тргнаа кон Виена, вели дека во неговото претпријатие нема никакво превземање на одговорност затоа што биле запазени сите стандарди.

Џитан Истрефи за МИА изјави дека автобусот е произведен во 2006 година и редовно ги поминувал техничките прегледи.

– Испративме друг автобус и наши вработени на местото на несреќата за да ја видат состојбата и да се преземе се што е потребно. Нашите автобуси редовно се сервисираат, кај нас нема грешки. – изјави Истрефи, не изнесувајќи други детали за несреќата.

Засега не се идентификувани жртвите кои загинаа во доцните пополноќни часови, а единствено се знае дека се работи за еден маж и две жени.

Српски „Блиц“ пренесува дека сите патници биле главно млади кои оделе на сезонска работа во Австрија. Во моментот на несреќата повредените спиеле и според тоа не знаат точно што се случило.


Можеби ќе ве интересира

Колку директори ќе бидат „сметени“?

Колку директори ќе бидат „сметени“?

Арсовски: Неспособноста доведе да нема суштински реформи во државата

Арсовски: Неспособноста доведе да нема суштински реформи во државата

Мицкоски на 29 годишницата на партијата: СДСМ паѓа, а ВМРО-ДПМНЕ со народот победува

Мицкоски на 29 годишницата на партијата: СДСМ паѓа, а ВМРО-ДПМНЕ со народот победува

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

Татјана Стојановска Иванова, Рената Дескоска, Драган Тевдовски - кој уште влезе во Извршниот одбор на СДСМ?

Татјана Стојановска Иванова, Рената Дескоска, Драган Тевдовски - кој уште влезе во Извршниот одбор на СДСМ?

За функционерите ќе има месечен календар

За функционерите ќе има месечен календар

(ФОТО) Долга колона автомобили стои на грчката граница

(ФОТО) Долга колона автомобили стои на грчката граница

„КУМОВИТЕ“ НЕОРГАНИЗИРАНИ: Километарски колони од возила на грчката граница

„КУМОВИТЕ“ НЕОРГАНИЗИРАНИ: Километарски колони од возила на грчката граница

Заeв: Ќе има реконструкција на Владата

Заeв: Ќе има реконструкција на Владата