20 Август, 2019
0.0173

Соседите најчесто се селат во Австрија, а најдолго остануваат во Франција

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2019

Во просек српските граѓани во странство престојуваат и работат 11 години, а во Франција остануваат 14 години. 

Србите најчесто се селат во Австрија, а најдолго остануваат во Франција, Швајцарија и Германија. 

Во Канада остануваат 10.4 години, а во САД престојуваат по 8.6 години. 

Според податоци од 2011 година, во странство престојувале и работеле 313.411 луѓе, а следниот попис и следните  податоци ќе бидат во 2021 година. 

Од 90-те години од Србија се иселуваат млади луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Западнонилската треска зема живот во соседството

Западнонилската треска зема живот во соседството

ОВА ЈА ПЛАШИ СИРИЗА: Koѕијас одмора на остров и пишува книга за Договорот од Преспа

ОВА ЈА ПЛАШИ СИРИЗА: Koѕијас одмора на остров и пишува книга за Договорот од Преспа

ГО УДИРАЛ ВО ГЛАВА ДО СМРТ: Брат (20) си го унил братот (24) во Шабац

ГО УДИРАЛ ВО ГЛАВА ДО СМРТ: Брат (20) си го унил братот (24) во Шабац

Вучиќ во Њујорк: На средба со Помпео за Косово

Вучиќ во Њујорк: На средба со Помпео за Косово

МЕТА ВЕЛИ ДЕКА АЛБАНИЈА НЕМА ДА СЕ МЕША: Дијалогот Косово и Србија треба да го водат сами

МЕТА ВЕЛИ ДЕКА АЛБАНИЈА НЕМА ДА СЕ МЕША: Дијалогот Косово и Србија треба да го водат сами

Шеиците се повлекуваат од Балканот?

Шеиците се повлекуваат од Балканот?

Кои плажи од регионот се најдоа на листата најубави во светот?

Кои плажи од регионот се најдоа на листата најубави во светот?

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики