18 Февруари, 2020
0.0243

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Објавено во: Македонија 25 Август, 2019

За големиот шумски пожар кој зафати борова и ниско стеблести шума меѓу селата Опеница и Вапила се состана Кризниот штаб.

На состанокт беа утврдени понатамошните чекори и мерки за да се совлада огнената стихија.

Огнот кој избувна вчера попладне, го гаснат екипи на противпожарната бригада од Охрид, Шумското стопанство, но исто така и авиони за гаснењепожар од Дирекцијата за заштита и сапсување.

Поради непристапноста на теренот и топлото време гаснењето на пожарот се одвива во сложени околности.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се бара чаре за пасошите, коментари за Маршот за правда

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се бара чаре за пасошите, коментари за Маршот за правда

ЗАБОРАВИВМЕ НА АЕРОЗАГАДУВАЊЕТO: Тетово и Битола се гушат

ЗАБОРАВИВМЕ НА АЕРОЗАГАДУВАЊЕТO: Тетово и Битола се гушат

Што очекува Оливер Вархеји од Македонија?

Што очекува Оливер Вархеји од Македонија?

ЕКОЛОШКА МЕРКА: Ќе се субвенционираат високоефикасни инвертер клима уреди

ЕКОЛОШКА МЕРКА: Ќе се субвенционираат високоефикасни инвертер клима уреди

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Заменикот министер за труд и социјалната политика Ѓонул Бајрактар ги презема овластувањата во MTСП

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Заменикот министер за труд и социјалната политика Ѓонул Бајрактар ги презема овластувањата во MTСП

ЖЕНА ОД ТЕТОВСКО ИСЧЕЗНАЛА НА НОВА ГОДИНА: Пред два дена се појавила на Ќафасан

ЖЕНА ОД ТЕТОВСКО ИСЧЕЗНАЛА НА НОВА ГОДИНА: Пред два дена се појавила на Ќафасан

ЧУЛЕВ ИСТРАЖУВА - кој го направи проблемот со пасошите, се бара решение

ЧУЛЕВ ИСТРАЖУВА - кој го направи проблемот со пасошите, се бара решение

Најчевска по вчерашниот марш: СДСМ пополека но сигурно станува ВМРО-ДПМНЕ

Најчевска по вчерашниот марш: СДСМ пополека но сигурно станува ВМРО-ДПМНЕ

„Рекет“ без новинари на барање на Рускоска: Јанева и Боки 13 протестираа

„Рекет“ без новинари на барање на Рускоска: Јанева и Боки 13 протестираа