21 Мај, 2018
0.3465
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

СОСТОЈБА НА ПАТИШТА: Возачи внимателно кај овие патни правци

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2018

Ширум државата се вози по речиси влажни коловози, сообраќајот е отежнат и во прекин се повеќе патни правци.

Од Авто мото сојузот на Македонија ги предупредуваат возачите да бидат внимателни и со прилагодена брзина да се движат кон местата каде што се изведуваат работи на пат.

Од утрово од 06:00 часот во целосен прекин е патниот правец Маврово- Дебар поради  снежна лавина кај манастирот Бигорски а патниот правец кај Ѓавато е нормализиран од 07 часот.

 Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Струга - г.п. Ќафасан, Струга - Дебар, крак Маврово - Дебар, крак Стража - село Колари - Кичево, како и на планинските премини Пресека и Буково. На патниот правец Тетово - Попова Шапка има забрана за сообраќај на тешки товарни возила и автобуси. 

Правецот кој Македонија ја поврзува со соседна Бугарија, односно Кочани- Македонска Каменица и денес ќе биде блокиран поради минирање и отстранување на големите одрони.

Поради тоа се ористи алтернативен пат Кочани-Виница-Драгобрашта-Бигла-Македонска Каменица. 

Можеби ќе ве интересира

Македонски алпинист загина на Еверест

Македонски алпинист загина на Еверест

Скопјанец прободен со нож

Скопјанец прободен со нож

ВРЕМЕНСКО ДЕСТАБИЛИЗИРАЊЕ: Доаѓа циклонот Владимир

ВРЕМЕНСКО ДЕСТАБИЛИЗИРАЊЕ: Доаѓа циклонот Владимир

Левица ќе поднесе кривична против Заев за загрозување на независноста

Левица ќе поднесе кривична против Заев за загрозување на независноста

Мицкоски: Ветуваа живот донесоа чемер и јад

Мицкоски: Ветуваа живот донесоа чемер и јад

(ВИДЕО) Жена од Карписките острови кажува што знае за Македонија

(ВИДЕО) Жена од Карписките острови кажува што знае за Македонија

Македонија доби награда на Евровизија за најлошо облечени учесници

Македонија доби награда на Евровизија за најлошо облечени учесници

Шеќеринска: Република Илинденска Македонија претставува одлична база за решение

Шеќеринска: Република Илинденска Македонија претставува одлична база за решение

Од МНР соопштија кога и каде продолжува новата рунда преговори

Од МНР соопштија кога и каде продолжува новата рунда преговори