25 Август, 2019
0.0167

СОСТОЈБАТА ВО БОСНА СЕ НОРМАЛИЗИРА: Водостојот на Сана во нормала- Стотици домаќинства без струја

Објавено во: Балкан 16 Мај, 2019

Штабот за вонредни ситуации на градот Приедор го задржа нивото на заштита за итни поплави, иако нивото на водата Сана ова утро беше 410 сантиметри, што е половина метар под агли на вонредна одбрана и 10 сантиметри пониска од аглите на редовни одбрана.

Од штабот истакнаа дека поради прекин на сите врнежи нивото на водата е вратена во нормала, но се уште има голем број на станбени објекти поплавени, пред се, поради подземните води во сите погодени области. Сеуште пожарникарите испумпуваат вода од поплавените простории, пренесуваат медиумите од регионот.

 Приоритет за единицата за територијална борба, како што пренесуваат медиумите од регонот ќе биде да се ослободи делот околу трафостаница за да може да се санира  проблемот и во градот да се врати струјата, бидејќи 104 домаќинства без електрична енергија се повеќе од 36 часа.

Од таму исто така велат и дека главните патишта се проодни, но сеуште има локални патишта каде сообраќајот е или тежок или невозможен.

Откажан е  концертот што требаше да се одржи вчера вечер на главниот плоштад, како и гала приемот, а средствата за нејзината организација ќе бидат пренасочени за поправка на штетите од поплавите.

Фото Ras Srbija

Можеби ќе ве интересира

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Молња предизвика пожар во Хвар

Молња предизвика пожар во Хвар

Словенија со највисока просечна плата во Регионот

Словенија со највисока просечна плата во Регионот

„Фич“: Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година

„Фич“: Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

ГОРИ ВО СОСЕДСТВОТО: Пожари во Грција и Албанија

ГОРИ ВО СОСЕДСТВОТО: Пожари во Грција и Албанија

(ВИДЕО) Срамнет е со земја ресторанот на Албанецот кој нападна туристи од Шпанија

(ВИДЕО) Срамнет е со земја ресторанот на Албанецот кој нападна туристи од Шпанија

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи