19 Февруари, 2019
0.2971
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Советник во општина Сплит со скандалозен статус: Нека раскажат какво е морето во февруари

Објавено во: Балкан 10 Февруари, 2019

Мартин Паук, советникот во општина Сплит, предизвика скандал кај хрватските медиуми откако објави статус дека младите ватерполисти во Сплит биле нападнати од хулигани затоа што сакале да си направат селфи во тренерки на Црвена Ѕвезда и да се пофалат на Инстаграм.

Ова наиде на осуда од страна на некои хрватски медиуми, а претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, како и хрватската влада претходно го осудија нападот на ривиерата во Сплит.

- Па, сигурен сум декаво сабота напладне, некаде во близина на фонтаната, сте сакале да направите селфи  и да го ставите на Инстаграм и да им се фалите на вашите другари во Белград и со гордост да им кажете како сте шеташе низ центарот на Сплит во дресови на Црвена Ѕвезда и никој не можеел да стори ништо, бидејќи сте "силни", "огромни", "моќни". Сега кажете им какво е морето во февруари - рече Паук, кој воедно е и фудбалски судија.

Четворица ватерполисти беа нападнати додека пиеле кафе на сплитската ривиера. Тројца од нив побегнале, а четвртиот - Александар Краљ скокнал во морето и не излегувал од вода додека не дошла полицијата.

За овој случај уапсени со тројца осомничени,  а кај едниот од нив полицијата нашла дрес, за кој се смета дека бил зграбен од ватерполистите.


Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник