18 Февруари, 2020
0.0155

Спасете го Амазон: Илјадници протести во Бразил и низ целиот свет

Објавено во: Свет 24 Август, 2019

По острите меѓународни реакции, бразилскиот претседател дозволи армијата да се вклучи во гаснењето на големиот број пожари во Амазон.

Сателитските податоци покажуваат дека оваа сезона тропските шумски пожари се зголемени за 85 проценти во однос на минатата година.

Илјадници протестираа во неколку градови во Бразил и на различни места низ целиот свет.

Со постери за помош и „Спаси го Амазон“ стотици луѓе излегоа на улиците на Сао Паоло и Бразил. Во знак на протест кон политиката на претседателот, која толерира расчистување на шумите за земјоделски цели.

Франција и Ирска соопштија дека нема да го ратификуваат трговскиот договор претходно склучен со земјите од Јужна Америка, освен ако Бразил сериозно не се зафати со гаснење на огнот.

Финска ја повика Европската унија да го забрани увозот на говедско месо од Бразил.

„Има шумски пожари низ целиот свет и ова не може да биде основа за меѓународни санкции. Во моментов сме во традиционално топла и сува зимска сезона. И во потоплите години - како и сегашната, повеќе пожари горат“, рече бразилскиот претседател.

Болсонаро издаде претседателски указ со кој се овластува армијата да се вклучи во гаснењето на пожарите.


Можеби ќе ве интересира

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус