07 Јули, 2020
0.0461

Спасов: Никој по име не е споменат во изјавата на Заев-Толку ли бргу се препознале?

Објавено во: Македонија 14 Август, 2019

„Кој се препознал во говорот на Заев?

Гневот не е добар советник на умот. 
Но кога политичар се плаши да и се спротистави на медиумска кампања за негова политичка дискредитација, ризикува да го сметаат за слаб борец и за неспособен да се одбрани ниту самиот од неосновани напади и шпекулации.
Оттука се познати изјавите на политичари во стилот: "Престанете да кажувате лаги за мене бидејќи ќе почнам да ја кажувам вистината за вас"
Некои директно им велеле на новинарите:"Не ширете лаги и клевети за мене од кои ќе се засрами и вашата мајка"
ПР експертите во светот нагласуваат дека за еден политичар е многу важно да демонстрира вербална способност за одбрана од клевети и навреди и ако е можно работите и сторителите да ги нарече со вистинско име.
Тоа во услови на разгневеност е тешко да се постигне без да се изрече некоја навреда или погрден збор.
Но, се сеќавам во Белград за време на студентските демонстрации, 1968 имаше транспарент на кој пишуваше "Пи.ка је полов орган. А пиз.а је људски карактер" Со тој слоган студентите од факултетите што им се придружија на демонстрантите одеа пред факултетите кои се уште размислуваа дали да се вклучат и тие во демонстрациите и бојкотот на наставата. И имаше многу студентки меѓу нив.
Во оваа смисла ако некој денес напише "Геј е сексуална ориентација а пе.ер е човечки карактер" може помалку скандалозно да звучи изјавата на Заев. Кога ќе ти рече некој во колоквијалниот јазик "Ај не биди пе.ер, тој не мисли на твојата сексуална ориентација туку сака да каже не биди расипан и не уништувај некоја идеја која е добра.
Ваков вид на разлики во значењето на некои зборови кои се сметаат за синоними сме сретнале и во други прилики. Некои се сеќаават на духовитата изјава на пратеникот Фаик Абди кој пред избори на еден митинг меѓу Ромите рече."Браќа Роми ај да не бидиме Цигани" повикувајќи ги да не прифаќаат поткуп за гласање.
Но, кај нас веќе се е страшно сериозно, скандалозно и застрашувачко. Морализатори колку сакаш.
А никој по име не е споменат во изјавата на Заев. Толку ли бргу се препознале?“


Фејсбук статус Ѓорѓи Спасов

Можеби ќе ве интересира

МИНИМАЛЕЦ НЕ ПОНИЗОК ОД 18.700 до 20.900 ДЕНАРИ - кој и да дојде на власт планира да зголемува плати

МИНИМАЛЕЦ НЕ ПОНИЗОК ОД 18.700 до 20.900 ДЕНАРИ - кој и да дојде на власт планира да зголемува плати

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силен северен ветер со брзина до 90 километри на час и дожд

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силен северен ветер со брзина до 90 километри на час и дожд

Министерот Чулев изгуби спор против Владата

Министерот Чулев изгуби спор против Владата

Колев: Ги повикувам Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Колев: Ги повикувам Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

МВР: 444 прекршоци за неносење маски

МВР: 444 прекршоци за неносење маски

Али Ахмети: Заев ќе испие две-три чаши ракија пред митинг, па после се кае

Али Ахмети: Заев ќе испие две-три чаши ракија пред митинг, па после се кае

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен