16 Октомври, 2019
0.0218

Спасов за ставот на Мицкоски: Лидерот ги предаде следбениците

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2018

По соопштениот став на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски доцна синоќа, професори и политичари се јавија со став коментирајќи го кажаното дека на референдумот треба секој да се изјасни по сопствено убедување.

Во прилог ви го пренесуваме ставот на професорот, и политичар Ѓорги Спасов.

“Водач

Секој да постапи според своето убедување.
А има ли Мицковски како водач свое лично убедување. И можно ли е да каже како тој лично ќе постапи за време на референдумот според тоа убедување. Нели цитираше умни мисли. Ако водам-следете ме. Ако се колебам -потурнете ме. Ако ве предадам-убиј те ме.
Како да го следат ако не знаат кај води,кој е неговиот личен пример.
Кој да го поттурне ако им се чини дека лично се колеба или плаши.
А предавство од лидер е и кога ќе им каже на следбениците -правете што сакате. 
Вечерва тој кажа:
Што и да се случи на референдумот јас за тоа немам било каква одговорност. Јас ќе ја почитувам волјата на народот. Со други зборови: Јас следам. Јас не водам.'


Фејсбук статус на политичарот и професор Ѓорги Спасов

Можеби ќе ве интересира

МОГЕРИНИ: Сега е моментот да се отворат пристапни преговори со Македонија и Албанија

МОГЕРИНИ: Сега е моментот да се отворат пристапни преговори со Македонија и Албанија

НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД ЛУКСЕМБУРГ: Појасна слика ќе има в четврток во Брисел

НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД ЛУКСЕМБУРГ: Појасна слика ќе има в четврток во Брисел

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема одлука за отворање на преговори, Јоханес Хан им се извини на граѓаните

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема одлука за отворање на преговори, Јоханес Хан им се извини на граѓаните

ХАН СЕ ИЗВИНУВА: Одлука за преговори нема

ХАН СЕ ИЗВИНУВА: Одлука за преговори нема

Што бара Франција од Западен Балкан?

Што бара Франција од Западен Балкан?

Криминална група за неколку месеци шверцувала скоро 400 мигранти

Криминална група за неколку месеци шверцувала скоро 400 мигранти

СЕ ЗНАЕ ЛИ ИЗНОСОТ: Блиските на загинатите кај Ласкарци ќе бараат отштета

СЕ ЗНАЕ ЛИ ИЗНОСОТ: Блиските на загинатите кај Ласкарци ќе бараат отштета

Две земји го блокираа планот на Финска за датумот за преговори

Две земји го блокираа планот на Финска за датумот за преговори

ВЕРУВАМ ДО НЕБОТО ДЕКА ЌЕ ИМА ДАТУМ - премиерот Заев уште е оптимист

ВЕРУВАМ ДО НЕБОТО ДЕКА ЌЕ ИМА ДАТУМ - премиерот Заев уште е оптимист