28 Мај, 2020
0.0271

Спасовски до банките: Очекувам да помогнат, ако не - има следен чекор, не може да работи кој како ќе му текне

Објавено во: Финансии 31 Март, 2020

За секоја од мерките што денеска ги презентираше премиерот Оливер Спасовски, ќе се донесат уредби со законска сила, каде детално ќе бидат опишани сите постапки за компаниите.

Околу одлуките на банките за пролонгирање на ратите, премиерот објасни дека банките ги одложуваат кредитите и тоа за граѓаните од три до шест месеци, а за фирмите од три месеци па до година и повеќе. 

Им порача на банките дека Влдата нема да ги остави да работат кој како сака, и очекува од нив да ги испочитуваат мерките, а ако не, има следен чекор.

„Ние сме во постојана комуникација со НБМ и банките, и сите тие треба да бидат дел од решенијата во овој момент. Тие сите носат одлуки на управни одбори за оваа мерка. Јас очекувам дека сите банки ќе го испочитуваат она што е договорено, ако не го испочитуваат, има следен чекор. Владата нема да остави секој да си работи како ќе му текне во оваа прилика, туку така како што е договорено и да помогне во кризата“, беше дециден Спасовски.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Ни требаат пари од странство!

Шекеринска: Ни требаат пари од странство!

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички