05 Февруари, 2023
0.0212

Спасовски: Најавувам интензивни сообраќајни контроли за празниците

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју” на Канал 5 Телевизија најави интензивирање на сообраќајните контроли на МВР.


„Да се почитуваат правилата и прописите. Ние нема да го намалиме темпото, најавувам сега дека до крајот на оваа година, за празниците, и после Нова година, интензивно веќе уште ќе ги зголемиме нашите активности во делот на сообраќајот во урбаните средини, и на регионалните и на магистралните патишта, заради тоа што животот на граѓаните  е многу важен за нас”, изјави министерот.

Спасовски истакна дека тенденцијата на МВР е да се намали бројката на жртви во сообраќајни незгоди.

Можеби ќе ве интересира

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

МНР: Ќе реагираме до ЕП за навредите на Јорданов, Бугарија не спречи радикали да дојдат на Деве Баир

МНР: Ќе реагираме до ЕП за навредите на Јорданов, Бугарија не спречи радикали да дојдат на Деве Баир

МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА: Веќе 17 години напади врз македонските клубови

МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА: Веќе 17 години напади врз македонските клубови

Бугарскиот европратеник Јорданов ги нарече Македонците „одродени Бугари“

Бугарскиот европратеник Јорданов ги нарече Македонците „одродени Бугари“

Љупчо Николовски: Крива Паланка покажа што е патриотизам и како не се потклекнува на навредите

Љупчо Николовски: Крива Паланка покажа што е патриотизам и како не се потклекнува на навредите

Македонскиот полициски синдикат: Полицајците најпрофесионално покажаа како се чува безбедноста на граѓаните и државата

Македонскиот полициски синдикат: Полицајците најпрофесионално покажаа како се чува безбедноста на граѓаните и државата

Почина Ставрев, беше судија на случаите Монструм, Титаник, Фаланга...

Почина Ставрев, беше судија на случаите Монструм, Титаник, Фаланга...