26 Март, 2019
0.0294

Спасовски: Нема да дозволам уште еден упад во Собрание

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2019

Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, на новинарско прашање одговори дека е убеден во тоа дека нема да има уште еден упад во Собранието за време и по изгласувањето на уставните измени, по оној на 27 април во 2017-та.

Наведе дека нема да дозволи протестите да ескалираат и дека има контрола над сите можни сценарија.

„Македонската јавност треба да знае оти 27 април не може да се повтори во ниту еден момент. Граѓаните треба да бидат безбедни, институциите функционираат и секој без разлика дали е член на политичка партија, дали е граѓанин, кој има намера да учествува повторно во нарушувањето на уставниот поредок на Република Македонија му упатувам порака да се откаже од таквата намера, бидејќи ние сме цврсто решени да се чува уставниот поредок и да се зачуваат институциите на системот, порача министерот.

Го запраша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, зошто не и верува на македонската полиција ако истовремено и самиот користи полициско обезбедување на свое барање.

Синоќа имаше обиди од поединци да се пробие полициската ограда пред Собранието од страна на поединци од протестот што се одвива пред законодавниот дом.


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски: Ние сме Македонци како во резерват

Мицкоски: Ние сме Македонци како во резерват

Заев побара Мицкоски да не ги коментира судските пресуди

Заев побара Мицкоски да не ги коментира судските пресуди

Дали Мицкоски ќе ги врати исклучените пратеници во редовите на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски ќе ги врати исклучените пратеници во редовите на ВМРО-ДПМНЕ?

МАКЕДОНСКИТЕ УЧИЛИШТА СЕ ПРАЗНАТ: Децата се отпишуваат и со родителите заминуваат во странство

МАКЕДОНСКИТЕ УЧИЛИШТА СЕ ПРАЗНАТ: Децата се отпишуваат и со родителите заминуваат во странство

Заев бара Мицкоски да не го штити криминалот, тој тврди дека не е така

Заев бара Мицкоски да не го штити криминалот, тој тврди дека не е така

Mицкоски очекува витешка дебата со Заев

Mицкоски очекува витешка дебата со Заев

Македонец настрада во пожар во Италија

Македонец настрада во пожар во Италија

Дали Исламската верска заедница го повлекува ултиматумот?

Дали Исламската верска заедница го повлекува ултиматумот?

Породилно отсуство ќе добиваат и татковците

Породилно отсуство ќе добиваат и татковците