28 Март, 2020
0.0411

Спасовски повика од ВМРО-ДПМНЕ да предложат замена за Мизрахи

Објавено во: Македонија 16 Февруари, 2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил ги повика ВМРО-ДПМНЕ да достават предлог за нов министер за труд и социјална политика, откако беше разрешената Рашела Мизрахи.

„Го повикувам раководството на партијата да се издигне на нивото на моментот и да покаже одговорно однесување. Да го стават интересот на државата и на граѓаните во прв план и со предлог за нов министер за труд и социјална политика да земат учество во организација и спроведување слободни, демократски и фер избори и со тоа да го дадат својот придонес за остварување на европската интеграција на Северна Македонија. Во овој момент кога имаме позитивна најава дека ЕУ е подготвена да ги отвори вратите за почеток на преговорите, потребно е одговорно однесување и од ВМРО-ДПМНЕ“, пишува тој. 

Спасовски претходно побара разрешување на Мизрахи затоа што држеше прес-конференција пред пано на кое пишуваше Република Македонија, затоа што како што велат е прекршен Договорот од Преспа. Таа се бранеше дека паното не го сменила нејзината претходничка Мила Царовска. 

Можеби ќе ве интересира

Стевчо Јакимовски со погрдни зборови по Горазд Чомоски по интервјуто со Мицкоски, ЗНМ со осуда

Стевчо Јакимовски со погрдни зборови по Горазд Чомоски по интервјуто со Мицкоски, ЗНМ со осуда

Заев: Избори во јули, август не е возможно

Заев: Избори во јули, август не е возможно

Помпео: Во понеделник знамето на Македонија за прв пат пред седиштето на НАТО

Помпео: Во понеделник знамето на Македонија за прв пат пред седиштето на НАТО

Османи: Ако треба ќе најдеме преговарач што е технички, непартиски

Османи: Ако треба ќе најдеме преговарач што е технички, непартиски

СТРАВ ОД КОРОНАВИРУС: Од Скопје заминале во викендички во Винце

СТРАВ ОД КОРОНАВИРУС: Од Скопје заминале во викендички во Винце

ПРИКАЗ ПО ОПШТИНИ: Во Карпош има најмногу заболени од Ковид 19

ПРИКАЗ ПО ОПШТИНИ: Во Карпош има најмногу заболени од Ковид 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија влезе во НАТО, за Шекеринска денот ќе остане во историјата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија влезе во НАТО, за Шекеринска денот ќе остане во историјата

ФОТОГАЛЕРИЈА: Граѓаните никаде не одат без маски

ФОТОГАЛЕРИЈА: Граѓаните никаде не одат без маски

Шекеринска: Влеговме под чадорот на колективната безбедност кој штити милијарда луѓе

Шекеринска: Влеговме под чадорот на колективната безбедност кој штити милијарда луѓе