22 Јуни, 2024
0.0456

Спасовски: Средбата со Вартоломеј беше иницијатива на Владата

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2020

Добивај вести на Viber

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција рече дека средбата со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во Истанбул била на иницијатива на Владата и дека комуникацијата со Цариградската Патријаршија ќе продолжи и понатаму.

- Оваа средба дојде како иницијатива од минатата година на Владата. Имаше за цел да воспостави динамична непосредна комуникација со Цариградската Патријаршија. Изразив надеж дека и оваа година патријархот ќе поттикнува дијалог да се изнаоѓаат решенија за проблемите кои постојат во православниот свет. Оваа наша заемна комуникација ќе продолжи и понатаму. во рамките на Вселенската патријарпија. Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава што е чест за верниците и за МПЦ, одговори Спасовски на новинарско прашање.

Тој во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, оствари средба со духовниот лидер на православните патријаршии во Цариград.

На средбата, која се оствари како резултат на поканата што Вселенскиот Патријарх ја упати до Заев додека беше премиер на Владата на нашата земја, Спасовски на поглаварот на Цариградската патријаршија му го честиташе празникот Христовото раѓање – Божик.

„Средбата во седиштето на Цариградската Патријаршија се одржа во пријатна атмосфера и во срдечниот разговор беше изразена надеж дека и оваа година Патријархот Вартоломеј, во духот на толеранцијата и разбирањето, ќе продолжи да поттикнува дијалог за изнаоѓање решенија за сите прашања со кои се соочува православниот свет и верниците“, гласеше вчерашното владино соопштение.Можеби ќе ве интересира

Спасовски: Во програмата на новата власт нема нови, туку проекти што треба да се довршат

Спасовски: Во програмата на новата власт нема нови, туку проекти што треба да се довршат

Мицкоски: Историски ден, време е Македонија да му возврати на секој чесен граѓанин

Мицкоски: Историски ден, време е Македонија да му возврати на секој чесен граѓанин

АФФ се извини за пцуењето на Даку на Македонија

АФФ се извини за пцуењето на Даку на Македонија

Владимир Нелоски би бил шеф на кабинетот на Мицкоски

Владимир Нелоски би бил шеф на кабинетот на Мицкоски

Украина и Молдавија ја преминаа Македонија во евроинтеграциите - добија датум за преговори

Украина и Молдавија ја преминаа Македонија во евроинтеграциите - добија датум за преговори

Јавниот превоз во Скопје пред колапс, приватните превозници најавија протест

Јавниот превоз во Скопје пред колапс, приватните превозници најавија протест

Посебен режим на сообраќај денеска во Скопје

Посебен режим на сообраќај денеска во Скопје

КАКО ПО ФИЛМСКО СЦЕНАРИО: со закани барале 80 илјади евра, па му го запалиле автомобилот

КАКО ПО ФИЛМСКО СЦЕНАРИО: со закани барале 80 илјади евра, па му го запалиле автомобилот

ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНКА ВО ГРЦИЈА ИМАЛА САМО 29 ГОДИНИ: МНР го откри идентитетот и на повредените сопатнички

ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНКА ВО ГРЦИЈА ИМАЛА САМО 29 ГОДИНИ: МНР го откри идентитетот и на повредените сопатнички