24 Март, 2019
0.2496
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Спиро Ристовски: Членови на ВМРО-ДПМНЕ се незадоволни затоа што Силјановска го водеше пленумот

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2019

Спиро Ристовски, поранешниот министер за образование и наука, како и за труд и социјална политика, смета дека голем дел од партиското членство е незадоволно по убедливата победа на Гордана Силјановска Давкова на конвенцијата за избор на кандидат за претседател на Македонија затоа што таа своевремено беше лидер на професорскиот пленум кој покрена бунт против тогашната власт на ВМРО-ДПМНЕ.

„Состојбата е загрижувачка бидејќи не се среќни со овој избор. Се чудат, но и се чудам што наш кандидат за претседател стана лидер на некогашниот професорски пленум, без оглед кој во периодот на студентските протести бил во право, а кој не. Односот е двостран. Во партијата не е заборавен 'учинокот' на тој пленум. Реагираат, затоа што главното прашање е дали со овој кандидат партијата може да освои 550.000 гласови. Раководството веројатно смета дека со стабилно гласачко тело и со некаква додадена вредност ќе стигне до резултат. Легитимно е прашањето на членството - со какви математики е направена таа пресметка?“, вели Ристовски во разговор за Дојче Веле.

Тој додава дека раководството на најголемата опозициска партија треба да биде отворена и за различните ставови и да го обедини членството.  

- Став од оној на раководството, веднаш се соочува со етикетирање, девалвирање, жигосување и натамошно изолирање од партијата. А сето ова се случува токму во време кога на ВМРО-ДПМНЕ му е потребно единство постигнато низ разговори, посветеност на членството, и обединување. И по овие мои изјави очекувам да има лавина од фејсбук-статуси на поединци, коишто и претходно ме жигосуваа затоа што имам различен став - тврди Ристовски


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува