05 Март, 2021
0.0240

СПУТНИК V Е МОЌЕН КАКО КАЛАШНИКОВ: Водечкиот австриски инфектолог ги открива карактеристиките на руската вакцина

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2021

Водечкиот инфектолог на Медицинскиот факултет во Виена, Флоријан Талхамер, денеска во интервју за Kronen Zeitung, ги откри карактеристиките на руската вакцина Спутник V, за која вели дека и покрај тоа што анализите се доцна направени, резултатите за ефикасноста покажуваат дека оваа вакцина е моќна и ефикасна против вирусот како пушката Калашников.

„Спутник V е како автоматската пушка Калашников: едноставен и ефикасен. Охрабрувачките податоци беа објавени во многу угледно списание – иако доцна, но сепак беа направени. За време на првата и втората вакцинација се користат различни вирусни вектори, што ја зголемува ефикасноста на вакцината“, рече професорот Талхамер.

Истовремено, австриската влада веќе го разгледува барањето на официјална МоскваСпутник V да се произведува во австриските фабрики, додека канцеларот пак, Себастијан Курц истакна дека е подготвен да се вакцинира со руската или кинеската вакцина ако Европската Унија, односно Агенцијата за лекови (ЕМА) даде зелено светло.


Можеби ќе ве интересира

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО 14 ЗЕМЈИ: Луѓето се повеќе им веруваат на вакцините, не се плашат од несакани ефекти

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО 14 ЗЕМЈИ: Луѓето се повеќе им веруваат на вакцините, не се плашат од несакани ефекти

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Три земји заедно ќе развиваат вакцина

Три земји заедно ќе развиваат вакцина

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји