15 Април, 2021
0.0255

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

Објавено во: Свет 05 Март, 2021

Австрија нарача најголеми количини на вакцина „АстраЗенека“, но граѓаните не и веруваат, покажува истражувањето, што покажува дека дури и сè уште неодобрената руска вакцина „Спутник V“ ужива двојно повеќе позитивни мислења од порачаната вакцина.

Според истражувањето на „Институтот за управување и економски науки“, вакцината на компанијата „Џонсон и Џонсон“ најдобро котира во германското говорно подрачје, иако сè уште нема добиено одобрение.

Веднаш зад оваа вакцина стои вакцината „Бионтек-Фајзер“ и Модерна.

Интересно е што „Спутник V“ веќе стои зад Модерна, додека АстраЗенека ја ужива довербата на граѓаните на ниво на кинеската вакцина, што не е ни позната за населението од овој дел на Европа. .

Вакцината „Спутник“ се споменува почесто, како вакцина на која им веруваат, во Австрија отколку во Германија.

Инаку, истражувањето се потпира на публикации, како во медиумите, така и на социјалните мрежи, односно позитивен или негативен контекст.


Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија