28 Март, 2020
0.0353

Србија донираше два милиони евра за Албанија

Објавено во: Балкан 18 Февруари, 2020

Премиерката на Србија,  Ана Брнабиќ, рече дека Србија ќе донира два милиони евра на Албанија за да помогне во отстранувањето на последиците од минатогодишниот земјотрес. Таа вели дека тоа е исто така порака за заедничка иднина и развивање на добрите односи.

Ана Брнабиќ пред новинарите во Брисел, каде беше организирана Меѓународната донаторска конференција „Заедно за Албанија“, рече дека Србија сака да покаже солидарност и поддршка за албанскиот народ.

„Работевме многу за стабилизирање на регионот и подобро поврзување. Драго ми е што Албанија исто така се согласи на иницијатива за„ мини-шенген “. Ова е уште еден начин да се покаже дека сме тука за сите наши партнери, за сите граѓани во регионот и кога е тешко и кога има проблеми “, рече Брнабиќ.

Комесарот за проширување Оливер Вархели објави на Твитер дека се собрани вкупно 1,15 милијарди евра. Тој истакна дека тоа е моќна порака за Тирана.

Европската комисија вети дека ќе донира 100 милиони евра за Албанија, не сметајќи ги индивидуалните придонеси од земјите-членки.

Хрватска донираше еден милион евра на Албанија, а Црна Гора вкупно 750.000 евра.

Проценетата штета предизвикана од земјотресот во Албанија е една милијарда евра.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗЕНИЦА: Тепачка за вреќа брашно

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗЕНИЦА: Тепачка за вреќа брашно

Д-р Емануил Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

Д-р Емануил Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

СОСЕДИТЕ ЌЕ ИЗВЕЗАТ БРАШНО: 4.000 тони ќе завршат кај нас и кај Црногорците

СОСЕДИТЕ ЌЕ ИЗВЕЗАТ БРАШНО: 4.000 тони ќе завршат кај нас и кај Црногорците

Пернар: Колку подолго ќе траат мерките за карантин, повеќе време ќе треба кризата да помине

Пернар: Колку подолго ќе траат мерките за карантин, повеќе време ќе треба кризата да помине

СЕ ЗАТВОРААТ ГРАНИЦИ, КАФУЛИЊА, РЕСТОРАНИ: Албанија прогласи вонредна состојба

СЕ ЗАТВОРААТ ГРАНИЦИ, КАФУЛИЊА, РЕСТОРАНИ: Албанија прогласи вонредна состојба

(ФОТО) ОБИКОЛКА НИЗ ТИРАНА: Рама се караше со пензионери

(ФОТО) ОБИКОЛКА НИЗ ТИРАНА: Рама се караше со пензионери

СРБИЈА ИМА СКОРО 400 ЗАРАЗЕНИ: За Вучиќ ова е најтешкиот ден

СРБИЈА ИМА СКОРО 400 ЗАРАЗЕНИ: За Вучиќ ова е најтешкиот ден

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес

БОРИСОВ ГИ ИСКАРА ОЛИГАРСИТЕ: Да си ги продадат мерцедесите и да им исплатат плата на вработените

БОРИСОВ ГИ ИСКАРА ОЛИГАРСИТЕ: Да си ги продадат мерцедесите и да им исплатат плата на вработените