29 Ноември, 2021
0.0234

Србија и Босна си разменија закани за војна, Русија го поддржа референдумот

Објавено во: Балкан 21 Септември, 2016

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ се закани дека тие нема да дозволат воен напад врз босанските Срби во автономниот дел на Република Српска и ќе го одбранат својот народ. 

Оваа закана доаѓа по растот на тензиите од закажаниот референдум на Република Српска која е незадоволна од Уставниот суд на БиХ кој го укина нивниот национален празник бидејќи бил навредлив за муслиманите и католиците и потсетува на крвавиот воен конфликт. 

Потоа закана стигна од Сафер Халиловиќ поранешниот командант на босанските вооружени сили кој напомена дека Република Српска без поддршка од Србија нема да издржи ниту две недели од нападите на федералната армија на БиХ.

Поддршка за одржување на претстојниот референдум даде и Русија со што состојбата дополнително се комплицира, а реториката станува се поостра меѓу двата ентитета во Босна.

Можеби ќе ве интересира

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово