03 Октомври, 2023
0.0267

Србија ќе поднесе пријави и ќе им забрани влез на учесниците на Европрајд што се исмеваа со Црквата

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, најави дека денеска, евентуално утре, ќе бидат поднесени кривични пријави против одредени учесници на Еуропрајд, а на дел од нив, вели, ќе им биде изречена забрана за влез во државата.

Вулин рече и дека ќе бидат казнети оние кои ја нападнаа полицијата минатиот викенд за време на Европрајд. Тврди дека полицајците постапиле многу професионално во саботата и дека дале се од себе за да не биде загрозена ничија безбедност.

„Дали сте го виделе однесувањето на некои од учесниците на геј парадата? Го видовте ли оној како ги соблекува панталоните пред црквата? Се надевам дека денеска, евентуално утре, ќе поднесеме кривична пријава против некои од нив, бидејќи ќе издадеме и забрана за влез на одреден број лица“, изјави Вулин при посетата на ТВ Пинк, пренесе Танјуг.

На прашањето дали се знае кои се овие лица, Вулин одговори дека се знае кои се и од каде се. Тој рече дека е горд на секој полицаец за тоа како се однесувале на митингот.

„Полицијата максимално професионално си ја заврши работата, бидејќи ѝ беше кажано дека ничија безбедност не смее да биде загрозена“, рече Вулин.

Зборувајќи за оние кои учествуваа во нападите врз полицијата на денот на Европрајд, Вулин рече дека овие хулигани, „ја нападнале полицијата на неколку километри од местото каде што се одржувала геј парадата“.

„Значи не дојдовте ни да протестирате против геј парадата, дојдовте да тепате полиција, да убиете нечиј татко и нечиј брат. За тоа ќе бидете казнети и никогаш повеќе нема да помислите да направите нешто такво“, изјави Вулин.


Можеби ќе ве интересира

БЛОКИРАНА Е ИСТРАГАТА ЗА МАСАКРОТ ВО РИБНИКАР - таткото на Коста на чекор до слобода, причината е сосема банална

БЛОКИРАНА Е ИСТРАГАТА ЗА МАСАКРОТ ВО РИБНИКАР - таткото на Коста на чекор до слобода, причината е сосема банална

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

СЕ СТРЕСЕ МОСТАР: Карпи паднаа во дворовите на луѓето

СЕ СТРЕСЕ МОСТАР: Карпи паднаа во дворовите на луѓето

ИМ ПРЕЧИ ХЕРОИЗАЦИЈАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БАЊСКА: Рама и Пленковиќ повикаа ЕУ и Западот да ја санкционираат Србија

ИМ ПРЕЧИ ХЕРОИЗАЦИЈАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БАЊСКА: Рама и Пленковиќ повикаа ЕУ и Западот да ја санкционираат Србија

Петковиќ тврди дека Бојан Мијаиловиќ е убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во Бањска

Петковиќ тврди дека Бојан Мијаиловиќ е убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во Бањска

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации